İstanbul, 19 Nisan 2018  – “Efsane Kuşlar: Kuş uçar hikâyesi kalır” sergisinde, doğu kültür ve sanat geleneğinde kendini aramanın sembolü olarak rivayet edilen Zümrüdü Anka (Simurg) kuşu ve onu bulmak için yola çıkan kuşların hikâyelerini anlatan Nerkiz Akçura,  kendi çağdaş artistik anlayışıyla resmettiği çalışmalarını ART212 sanat galerisinde 19 Nisan-2 Mayıs tarihleri arasında sergiliyor. Akçura, atölyesinde yetişen sanatçıların, aynı tema ile ürettikleri eserlere de yer veriyor.

Sanatçının yolculuğu da kendini bulma çabasıdır;
Kaf Dağı’nda yaşayan kuşların hükümdarı Zümrüdü Anka kuşu ve ona ulaşmak için yola çıkan kuşlar, yolun sonunda gerçek yolculuğun kendine yapılan yolculuk olduğunu anlar. Nerkiz Akçura, sanat yolculuğunu da kendini bulma çabası olarak niteliyor ve serginin aynı zamanda izleyiciyi “gözden gönüle” bir yolculuğa çıkaracağını ifade ediyor.  

Ölümsüz olduğuna inanılan mitolojik kuşların efsanelerini anlatan eski minyatürler günümüz sanatçıları tarafından ilgiyle ve özenle günümüze yansıtılıyor; Mitolojik hikâyelerde aktarılanlar, kuşların simgeledikleri kavram ve nitelikler, insanı ve yaşamı anlatan derin fikir ve inançlarla ilgili bilgiler barındırmakta, günümüze misal oluşturmaktadır. Bu çerçevede sanatçılar eserleri ile geçmişin mirasını aktarırken aynı zamanda bugüne de ışık tutuyorlar.  Ayrıca sergide, doğaya ve günlük hayatımıza varlıkları ile anlam katan kuşların değişik hallerini de görmek mümkün.

Doğu sanatında mitolojik kuşların tasvirleri çokça işlenen ve her dönem sanatçıları etkileyen konularından; Özellikle Osmanlı, Pers ve Mugal kültür yaşamında, doğunun edebiyat ve sanat tarihinde önemli yere sahip olan ve minyatürlerle de tasvir edilen  ‘mitolojik kuşlar’ hem sanatçılarımıza ilham oluyor, hem de sanatseverlerin dikkatini çekiyor.

Türk Kültürüne Hizmet Vakfı bünyesinde onlarca öğrenciye yıllardır klasik minyatür ve çağdaş yorumları üzerine eğitim veren Nerkiz Akçura’nın bu sergide, çağdaş sanat alanında tual üzeri akrilik çalışmaları, Handan Bağdatlıoğlu ve Necla Özkandemir’in yanı sıra Arzu Canan Tulumbacı,  Cansu Timuçin, Hicret Aydoğan, Zafer Çoker’in eski eserlerden günümüze aktardıkları yeni minyatürleri sergileniyor.

 

NERKİZ  AKÇURA Hakkında;  Çin’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nü bitirdi. Geleneksel Türk Süsleme Sanatı dalındaki eğitimine Prof.Dr. Süheyl Ünver’den ders alarak başladı. Daha sonra ressam Ahmet Yakupoğlu’dan da etkilenerek minyatürün yanı sıra çağdaş resme yöneldi. 1991 yılında Eskişehir Yunus Emre Vakfı’nın organize ettiği “Yunus Emre Sergi Yılı” yarışmasında ödül aldı. 2001 yılından beri naif empresyonist üslupta çalışan birçok sanatçıyla atölye çalışmalarında bulundu. Çeşitli bilimsel makaleleri tamamlayan eserleri ile akademik yayınlarda yer aldı.  “Minyatürlerle Atatürk Evleri” projesinde, eserleri valilikler tarafından Anadolu’nun birçok ilinde sergilendikten sonra Anıtkabir’e teslim edildi ve bu çalışma kitap halinde yayınlandı. 1999 yılından beri Türk Kültürüne Hizmet Vakfı Caferağa Medresesi’nde Minyatür eğitimi vermekte olan Akçura, aynı zamanda kendi İstanbul’daki atölyesinde empresyonist ve modern resim çalışmalarına devam ediyor. Birçok ödüle layık görülen sanatçının eserleri müze ve koleksiyonlarda yer almaktadır. www.nerkizakcura.com   
Ödülleri;  2017  “Art Turkey” sergisinde 1.lik ödülü.  2016 “Art Turkey Japan” “İstanbul’da Zaman” adlı eseri 82’si Türk 26’sı Japon sanatçı toplam 128 eser arasından, binden fazla izleyici halk jürisi tarafından en beğenilen eser seçildi, Nittoten V Ödülü aldı, Machida Grafik Sanatlar Müzesi Tokyo.
1991 Eskişehir Yunus Emre Vakfı “Yunus Emre Sergi Yılı” yarışması / Sergileme