Ressamlarımız Cankat Kalyoncu, Esra Kizir Gökçen,  Nazan Kuşçu, Nerkiz Akçura, Neslihan Laçin, Nilüfer Çile, Perlet Boveland, Seher Eyri Genç, Serpil Mavi Üstün, Şenay Makinist Atagün ve Şener Taciroğlu, İstanbul’dan Parma’ya,  fuar başvurusunun jüri tarafından onaylanması ile birlikte hem kendi sanat üretimlerinin farklı kültürlere ışık tutması hem de ülkemiz sanatının diğer ülkelerde tanıtımı sorumluluğuyla her zamankinden daha çok heyecanla hazırlandılar, eserlerinde kendi tarzları ve yaklaşımlarıyla çeşitli konulara değindiler:

Cankat Kalyoncu; post modern çalışmalarında cennetten çıkış ve Adem ile Havva konularından hareketle cinsiyet, kimlik ve din olgularını,  Nilüfer Çile;  soyutlamalı çalışmasında, fonda tarihi ve mitolojik figürlerin siluetleriyle buluşturduğu İstanbul’dan parçalı enstantaneleri, Seher Eyri Genç; üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin “sahil, deniz ve yelken” üçlüsünün soyut duygusal coşkusunu tuallerine aktardılar.  Esra Kizir Gökçen, güncel yaklaşımıyla yaşam döngüsünün değişim ve dönüşüm sürecine değindi.  Perlet Boveland,  ‘zamanın durduğu anlar’ı yarı soyut ve güçlü renklerle ifade ediyor. Nazan Kuşçu, geometrik formlarla yaşam yolunda biriktirdiklerini “istifleyerek” farklı kültür kavramlarını yansıtıyor. Nerkiz Akçura’nın çağdaş batı üslubunda ancak doğu kültürünün ifade biçimlerini kullanarak karşıt renklerle yansıttığı “müzisyen kızları” oldukça ilgi çekici görünüyor.  Serpil Mavi Üstün’un yaşamı nasıl karşıladığını kompozisyonlarında rol verdiği kadın figürlerinin yüz ifadelerinde görebiliriz. Şenay Atagün; yapılaşmaya karşı doğanın etkin varlığına,  Neslihan Laçin;  karşılaştığımız olasılıklar üzerindeki kararlarımızın yaşam yolculuğumuzun seyrini belirlediğine ve Şener Taciroğlu ise Kuzey Avrupa mitoloji kahramanı Tanrı Siegfried’in trajik öyküsünden yola çıkarak dokunulmamış doğa vurgusu ile günümüzdeki doğa tahribatına dikkat çekiyorlar.

Orta ve Kuzey İtalya’nın kalbi olarak nitelenen Parma’da 30 Eylül- 8 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan ART PARMA;   uluslararası prestijli galerilerin katıldığı, Damien Hirst, Christo, Mario Schifano, Mimmo Rotella, Piero Gilardi, Michelangelo Pistoletto, Arnulf Rainer, Alighiero Boetti, Andy Warhol gibi dünyaca tanınan sanatçıların eserlerinin de sergilendiği fuarlardan biri. Fuarda, çağdaş sanat eserlerinin sunumu için sanat galerilerinin reyonlarına büyük bir salon ayrıldığı gibi eş zamanlı olarak diğer bir salonda da antika fuarı gerçekleştiriliyor. www.artparmafair.it